Marketing internetowy
Marketing internetowy obejmuje wszelkie działania promocji produktu lub marki w internecie. Uważa się go za najtańszą formę reklamy we współczesnych świecie. Dzięki temu, że Internet jest tak popularnym źródłem informacji, zasięg takiej reklamy jest niezwykle szeroki i dociera ona do dużej grupy osób.
Formy marketingu internetowego
Przykładem marketingu internetowego jest:
- reklama graficzna (display), a w ramach tego np.: reklama banerowa – reklama graficzna, zwykle w formie wydłużonego prostokąta, który jest umieszczany w górnej części serwisu internetowego lub billboardy, megabanery rozwijane lub pływające
- Emial marketing – czyli reklama przesyłana na skrzynki e-mailowe, może przybierać formę jednorazowej wysyłki czyli e-mailingu bądź wysyłki powtarzalnej czyli newslelttera,
- reklama w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter czy Youtube,
- marketing partnerski, czyli umieszczanie reklamy na stronie internetowej partnera,
- remarketing, czyli ponowne kierowanie reklamy do użytkownika, który już raz odwiedził stronę, jednak nie wykonał pożądanej akcji.
W związku z tym, że marketing internetowy przybiera tak różne formy, musiała powstać pewna organizacja nadrzędna, która będzie wyznaczała i kontrolowała standardy dotyczące reklamy w internecie. Dlatego powstało Biuro Reklamy Interaktywnej która w naszym kraju jest reprezentowana przez IAB Polska.
E-mail marketing
E-mail marketing, czyli inaczej mailing to reklama rozsyłana przy pomocy narzędzi poczty elektronicznej. Może przybierać różne formy:
- graficzna – jednak należy pamiętać, że niektóre programy pocztowe blokują wyświetlanie grafik, dlatego warto przygotować tekst alternatywny,
- mailing, czyli reklama w formie tekstowej, html lub flash. Tutaj także należy uważać, gdyż każdy program pocztowy wyświetla tekst w inny sposób.
Cel
Mailing może być rozsyłany w różnych celach. W zależność od grupy odbiorców możemy go podzielić według następujących rodzajów:
- newsletter – wykorzystywany przy stałym kontakcie z klientem, wysyłany w regularnych odstępach czasu. Trafia do grupy osób, która jest zainteresowana danym tematem.
- e-mailing – rozsyłany do losowo wybranej grupy odbiorców. Jest to jednorazowe przekazanie informacji, które ma skłonić adresatów do konkretnego zachowania.
Skuteczność
W e-mail marketingu najważniejszy jest dobrze skonstruowany tekst reklamowy. Bezpośredni zwrot do odbiorcy, najlepiej po imieniu ma ogromne znaczenie, gdyż od razu buduje z nim więź. Trafny komunikat również jest istotny. Treść musi przyciągać uwagę użytkownika i zawierać same najważniejsze informacje. Nie może być też za długa, gdyż internauci często kierują się zasadą Tl:tr – too long:didn’t read. Należy pamiętać, że na końcu e-maila powinno znajdować się jasne „call to action”, czyli wezwanie do konkretnego działania. Odpowiednie są tutaj sformułowania w stylu „Sprawdź”, „Kliknij”, „Posłuchaj”, „Zobacz”. To ukierunkowuje zachowanie użytkownika na konkretną akcję.
Marketing partnerski
Marketing partnerski to jedna z odmian marketingu internetowego. Polega on na tym, że reklamodawcy umieszczają swoje reklamy na stronach internetowych partnerów. Można wybrać różne strategie – umieszczać reklamy na dużej ilości małych stron lub na kilku dużych stronach. Cel jest ten sam – reklamę musi zobaczyć jak najwięcej użytkowników. Obecnie marketing partnerski jest najczęściej realizowany w postaci programów partnerskich z sieciami wydawców.
Korzyści
Marketing partnerski, jak sama nazwa mówi, powinien przynosić korzyści dla obu stron. Podstawowe zalety tej formy reklamy internetowej to:
- reklamodawca ma dostęp do większej liczby odbiorców,
- wydawca otrzymuje korzyści finansowe, które zwiększają się wraz ze wzrostem ruchu na stronie.
Program partnerski
W przypadku sklepów internetowych programy partnerskie polegają na tym, że stronie powiązanej kontekstowo umieszcza się reklamę produktów danego sklepu. Jeżeli użytkownik kliknie w tą reklamę, to będzie miał szansę zapoznać się z ofertą. Gdy dokona zakupu, wydawca reklamy otrzyma korzyść finansową w postaci prowizji od transakcji.
Inbound marketing
Inbound marketing to ogół działań, których celem jest zainteresowanie tematem lub produktem odpowiedniej grupy docelowej. Opiera się o działanie leadów sprzedażowych. Ale może najpierw wyjaśnijmy działanie tego zjawiska.
Inbound marketingu można porównać z korzystaniem z baz danych. Gdy klient chce dotrzeć do szerokiego grona wykupuje bazę kontaktów. Zasięg promocji jest szeroki, niestety jednak informacja handlowa trafia często do przypadkowych odbiorców. Skuteczność takich działań jest niska, gdyż użytkownicy od razu usuną tą wiadomość, pewnie nawet jej nie czytając.
Mechanizmy generowania leadów sprzedażowych sprawiają, że komunikat reklamowy trafia do konkretnych grup docelowych, ściśle określonych i zainteresowanych tematem, a nie do przypadkowych odbiorców. Dzięki temu zmienia się rola handlowców. Ich rola ewoluuje i ich celem nie jest naciąganie klientów i „wciskanie” produktu komuś, kto go nie potrzebuje. Handlowcy stają się doradcami klienta i pomagają im w dokonaniu odpowiedniej decyzji zakupowej.
Technologie stosowane przez Inbound Marketing
Na tematycznych stronach internetowych użytkownicy mogą zostawić swoje dane kontaktowe. Na ich podstawie są tworzone bazy użytkowników pod kątem zainteresowań. Dzięki temu przedsiębiorcy dowiadują się więcej na temat preferencji klientów oraz ich zainteresowań. Ważne jest, aby treści umieszczane na stronach tematycznych były ciekawe i stale aktualizowane. Poza tym, powinny być rozpowszechniane odpowiednim kanałem.Narzędziami Inbound Marketingu to:
- serwisy,
- blogi,
- fora tematyczne,
- media społecznościowe.
Podsumowując, największe zalety Inbound Marketingu to:
- pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze reklamodawcy,
- trafia do konkretnie określonej grupy odbiorców, dzięki czemu jest skuteczniejsza.