Do góry

Remarketing

Remarketing

 Remarketing, często nazywany jest retargetingiem, to ponowne kierowanie reklamy do użytkowników, którzy kiedyś już byli na danej stronie www, jednak nie wykonali pożądanej akcji. Celem remarketingu jest takie nakierowanie potencjalnego klienta, aby tym razem jego wizyta przełożyła się na konwersję.

Po co remarketing?

Najlepiej przedstawić działanie remarketingu na przykładzie branży e-commerce. Każdy proces zakupowy, zarówno w sferze realnej, jak i wirtualnej, dzieli się na dwa etapy: porównanie ofert, a następnie podjęcie decyzji o zakupie. W pierwszym etapie użytkownik szuka informacji w sieci i przegląda różne strony internetowe. Wchodzi także na Twoją stronę www, zapoznaje się z ofertą i… opuszcza stronę. Dlaczego? Powodów może być wiele. Jeżeli prowadzisz sklep może to być zbyt wysoka cena, brak produktu, który zaspokaja emocjonalne i funkcjonalne potrzeby potencjalnego klienta, lub nawet subiektywne odczucia co do produktu. Twoja strona i Twój produkt nie przekonały go, więc kontynuuje poszukiwania.

Aby ponownie zaprosić użytkownika na stronę, stosuje się remarketing. Dla zrozumienia tego procesu, przedstawiamy wykres.

Pierwotnie, użytkownik poszukiwał informacji, wszedł na stronę i nie wykonał pożądanej akcji, czyli jego wizyta nie przełożyła się na konwersję. Jednak jeszcze nic straconego. Dopóki nie podjął decyzji zakupowej, mamy szansę na niego wpłynąć. Poprzez reklamy na różnych serwisach możemy skłonić użytkownika do powrotu na stronę.  Można tego dokonać np. przez reklamę Google AdWords, która będzie pojawiała się użytkownikowi przy wynikach wyszukiwania lub na stronach powiązanych tematycznie. Komunikat remarketingowy musi  jednak spełniać pewne cechy:

  • powinien być sformułowany tak, aby zachęcić do powrotu – przedstawić unikalną cechę produktu, jaką może być niższa cena lub wyjątkowe właściwości,
  • musi prowadzić na odpowiedni landing page – kierować na stronę konkretnego produktu lub grupy produktów o podobnych właściwościach; nie powinien raczej prowadzić do pełnej wartości zakładki „Oferta”.

Dopóki internauta nadal poszukuje informacji o produktach, mamy szansę skłonić go do zakupu właśnie u nas. Powyżej opisaliśmy remarketing, który może być przeprowadzany np. za pomocą Google AdWords. Istnieje także drugi rodzaj retargetingu, a mianowicie remailing. Jest to ponowny marketing za pomocą mailingu.

Od strony technicznej

Patrząc na remarketing od strony technicznej, nie jest to wcale takie proste. Bo w jaki sposób odnaleźć użytkowników, którzy już byli na naszej stronie i skąd wiadomo do kogo kierować teksty remarketingowe? Wygląda to następująco: na odpowiednich podstronach witryny umieszcza się fragment kodu (tag remarketingowy). Dzięki temu wiadomo, którzy użytkownicy odwiedzili stronę i jak się zachowywali. Ci, którzy nie dokonali zakupu, są automatycznie dodawani do list remarketingowych. Odbiorców komunikatów remarketingowych można podzielić na trzy grupy:

  • tych, którzy weszli na stronę z ofertą, jednak porzucili ją,
  • tych, którzy byli zainteresowani konkretnym produktem, ale go nie kupili,
  • tych, którzy dokonali rezerwacji lub zakupu.

Pierwszą grupę należy zachęcić do zapoznania się z konkretnymi produktami/usługami, gdyż porzucili naszą stronę zbyt wcześnie i najprawdopodobniej nawet nie mieli szansy zapoznać się z cechami produktów. Do drugiej grupy, komunikat musi być bardziej konkretny – taki który będzie polecał dany produkt i podkreślał jego unikalne cechy. Reklama, ma zachęcić do kupna danego produktu właśnie u nas. Reklama do trzeciej grupy wiąże się z tym, że są to już nasi klienci. Skoro zdecydowali się dokonać zakupu raz, warto spróbować skłonić ich do tego ponownie. Można zachęcać do kupna produktów uzupełniających (tzw. cross-selling) lub do kupienia produktów podobnych.

Korzyści

Warto podkreślić, że remarketing niesie wiele korzyści. Oto kilka z nich:

  • Możliwość dopasowania reklamy do indywidualnych potrzeb klienta (na podstawie kodu remarketingowego).
  • Pewność, że klient jest zainteresowany produktem.
  • Motywowanie do podjęcia decyzji zakupowej –  reklam y pojawiają się dość często w momencie poszukiwań, dlatego przypominają o konieczności podjęcia decyzji.
  • Umacnianie wizerunku marki .
  • Budowanie trwałej więzi z klientem.

 Podsumowując, remarketing jest skutecznym narzędziem, zwłaszcza dla branży e-commerce, gdyż dociera do klientów w każdej fazie procesu podejmowania decyzji.

Author avatar
Wojciech Hadała
https://hadalawojciech.pl
Na bieżąco śledzę trendy w SEO (optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych) i pozycjonowaniu (link building), ale interesuję się również social mediami, marketingiem dla urządzeń mobilnych oraz SXO (Search Engine Experience). Codziennie przekonuję się o tym, że praca może łączyć się z pasją, stając się tym samym ciekawym i pełnym wyzwań sposobem na życie.Teoria? Bardziej cenię sobie praktykę i wysoką efektywność działań. Dzięki doświadczeniu łączę w odpowiednich proporcjach SEO, User Experience oraz Web Performance, spełniając oczekiwania użytkowników poszukujących w sieci Twojego produktu lub usług.Więcej o posiadanych kwalifikacjach, certyfikatach i doświadczeniu dowiesz się na stronie O mnie. Szukasz wiedzy, inspiracji lub masz chwilę wolną i chcesz coś poczytać? Zapraszam na mój blog. Potrzebujesz pomocy lub porady w zakresie SEO / Link Building? Po prostu skontaktuj się ze mną.Polecam się do kontaktu w kwestiach technicznych oraz przy wytycznych do rozbudowy serwisu.
Używam plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość serwisu.