Do góry

ROI

ROI

ROI (Return on Investment) jest to wskaźnik rentowności inwestycji. Mierzy jakość danego przedsięwzięcia i pomaga w ocenie, czy ktoś zyskał czy stracił. Jest używany nie tylko w biznesach internetowych, ale również w wielu innych dziedzinach. Oblicza się go poprzez podzielenie zysku netto przez zainwestowany kapitał.

W odniesieniu do biznesów prowadzonych przez internet, ROI zazwyczaj oznacza zwrot ze środków zainwestowanych w kampanie reklamowe. Maksymalizacja wskaźnika ROI oznacza działania w celu zmniejszania kosztów i/lub maksymalizacji przychodów z reklam i wiąże się z maksymalizacją konwersji. ROI dla działań marketingowych jest obliczany w następujący sposób:

ROI = (Przychody minus Nakłady poniesione na reklamę)/Nakłady poniesione na reklamę

Jak widać, jest to prosty wzór, gdyż wykorzystuje podstawowe wskaźniki. Dzięki swojej prostocie jest miarą uniwersalną i wszechstronnie wykorzystywaną. Jednocześnie ta prostota jest jego wadą, gdyż wskaźnikiem ROI łatwo jest manipulować. Gdy porównujemy ROI dwóch firm, należy zwrócić uwagę, czy zostały wzięte pod uwagę przychody z jednego czy więcej źródeł, czy są brane pod uwagę tylko koszty stricte związane z działaniami marketingowymi czy w wersji rozszerzonej, czyli np. również płace dla pracowników w Dziale Marketingu.

Author avatar
Wojciech Hadała
https://hadalawojciech.pl
Na bieżąco śledzę trendy w SEO (optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych) i pozycjonowaniu (link building), ale interesuję się również social mediami, marketingiem dla urządzeń mobilnych oraz SXO (Search Engine Experience). Codziennie przekonuję się o tym, że praca może łączyć się z pasją, stając się tym samym ciekawym i pełnym wyzwań sposobem na życie.Teoria? Bardziej cenię sobie praktykę i wysoką efektywność działań. Dzięki doświadczeniu łączę w odpowiednich proporcjach SEO, User Experience oraz Web Performance, spełniając oczekiwania użytkowników poszukujących w sieci Twojego produktu lub usług.Więcej o posiadanych kwalifikacjach, certyfikatach i doświadczeniu dowiesz się na stronie O mnie. Szukasz wiedzy, inspiracji lub masz chwilę wolną i chcesz coś poczytać? Zapraszam na mój blog. Potrzebujesz pomocy lub porady w zakresie SEO / Link Building? Po prostu skontaktuj się ze mną.Polecam się do kontaktu w kwestiach technicznych oraz przy wytycznych do rozbudowy serwisu.
Używam plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość serwisu.