Do góry

Wizualizacja danych

Wizualizacja danych

Wizualizacja jest zbiorczą nazwą graficznych technik tworzenia, analizowania i przedstawiania, prezentowania informacji. Tak więc wizualizacja danych to pojęcie dotyczące ich graficznego przedstawienia. Głównym celem wizualizacji jest sprawienie, aby komunikat do osób zainteresowanych było jak najbardziej skuteczny i zrozumiały. Tak więc wizualizacja danych ma sprawić aby prezentowane wyniki, uzyskane w procesie analizy, były zrozumiałe i łatwe do przyswojenia przez odbiorców.

Zgodnie z poglądami Friendly’ego, sposoby przekazywania, prezentowania przetworzonych informacji można podzielić na dwie metody :

 1. wykresy,
 2. kartografia tematyczna.

Bardziej szczegółowy podział zakłada sklasyfikowanie metod przedstawiania danych na siedem grup :

 1. mapy myślowe,
 2. wiadomości,
 3. same surowe dane,
 4. powiązania zależności,
 5. strony www,
 6. publikowanie artykułów,
 7. wykorzystywane przez odbierającego przekaz narzędzia i usługi.

Wśród sposobów przedstawiania informacji można wyróżnić

 • infografikę: czyli grafikę informacyjną służącą pokazaniu informacji odbiorcom, w formie jak najprostszego i najbardziej czytelnego obrazu. Jest to najbardziej powszechny i popularny sposób prezentowania danych, a symboliczny język umożliwia korzystanie i tworzenie komunikatów informatykom, matematykom, statystykom, a także – biologom. Z infografiką spotykają się wszyscy na co dzień, na przykład oglądając prognozę pogody, gdzie za pomocą prostych symboli przekazywane są informacje.
 • rysunek techniczny: jest to graficzna forma przedstawiania planów konstrukcyjny, zasad działania przedmiotów rożnego rodzaju. Stworzenie technicznego rysunku wymaga znajomości reguł, zasad, a także precyzji pod względem przyjętych oznaczeń itp.
 • ilustracja techniczna: ma na celu pobudzenie wyobraźni odbiorcy przekazu, gdyż stwarza możliwość zobaczenia zagadnienia, które jest wynikiem badań i które przekłada się na przekaz. Cechą charakterystyczną jest to, iż ilustracja jest wykonywana z zachowaniem proporcji, zawierają wszystkie istotne elementy konstrukcji, odrzucając zbędne szczegóły. Obraz takowy pozostaje w dużym pomniejszeniu.
 • kartografia: to nauka o wykonywaniu map. Jest także techniką ich tworzenia. Jej celem jest oddanie obiektywnego obrazu terenu, jednocześnie przekazując jak najwięcej informacji ważnych dla odbiorców.
 • graficzne techniki analityczne: są to techniki będące wizualizacją danych o charakterze ilościowym. Najbardziej popularnymi przedstawieniami są wykresy zakresu, rozrzutu, odchyleń, histogramy oraz diagramy kołowe. Pokazują różnego rodzaju zależności, m.in. takie, których nie można się łatwo dopatrzyć za pomocą testów statystycznych. Graficzne techniki analityczne są nazywane również wykresami statystycznymi.

Do innych technik wizualizacji danych można zaliczyć:

 • Diagramy matematyczne – wyrażające zależności matematyczne. Przykładowe diagramy to: Diagram Argenda, Diagram Motyla oraz Diagram Przemienny,
 • Animacja komputerowa,
 • Interaktywne wizualizacje.
Author avatar
Wojciech Hadała
https://hadalawojciech.pl
Na bieżąco śledzę trendy w SEO (optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych) i pozycjonowaniu (link building), ale interesuję się również social mediami, marketingiem dla urządzeń mobilnych oraz SXO (Search Engine Experience). Codziennie przekonuję się o tym, że praca może łączyć się z pasją, stając się tym samym ciekawym i pełnym wyzwań sposobem na życie.Teoria? Bardziej cenię sobie praktykę i wysoką efektywność działań. Dzięki doświadczeniu łączę w odpowiednich proporcjach SEO, User Experience oraz Web Performance, spełniając oczekiwania użytkowników poszukujących w sieci Twojego produktu lub usług.Więcej o posiadanych kwalifikacjach, certyfikatach i doświadczeniu dowiesz się na stronie O mnie. Szukasz wiedzy, inspiracji lub masz chwilę wolną i chcesz coś poczytać? Zapraszam na mój blog. Potrzebujesz pomocy lub porady w zakresie SEO / Link Building? Po prostu skontaktuj się ze mną.Polecam się do kontaktu w kwestiach technicznych oraz przy wytycznych do rozbudowy serwisu.
Używam plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość serwisu.