Do góry

Jak samemu wykonać audyt strony i czy warto

jak wykonać audyt strony

Audyt SEO to usługa pozwalająca sprawdzić serwis internetowy pod kątem wyszukiwarek wskazując elementy wymagające optymalizacji, która w długim okresie poprawi widoczność w rankingach.

Audyt SEO powinien rozpoczynać się od analizy podstawowych parametrów witryny:
– adres URL
– wskaźnik jakościowe linków
– wiek domeny
– liczba zaindeksowanych podstron (również % do całkowitej liczy podstron)
– waga strony głównej
– średnia prędkość wczytywania
– pozycja witryny na podstawowe wyrażenia nawigacyjne

Analiza serwisu powinna się skupić na optymalizacji wskaźników pierwszego rzędu, czyli elementy TITLE oraz treści widocznej bez przewijania myszką.

Element TITLE to jeden z najważniejszych czynników wpływających na widoczność w wyszukiwarkach. Zalecana jego długośc to ok. 65 znaków. Tag ten powinen zawierać najefektywniejsze słowa kluczowe (takie, które najlepiej się konwertują). Należy pamiętać o dynamizacji tytułu w obrębie całego serwisu – nie powinno rozdzielać się pełnych wyrażeń. Dla Google liczy się kolejność elementów TITLE, zwróćmy więc na to uwagę.

Kolejny element meta, czyli description nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu rankingu, co nie znaczy że nie podlega optymalizacji. Jego zawartość może wpływać na CTR z wyników organicznych. Wyszukiwarka Google w miejscu opisu strony mozę wyświetlać: zawartość tagu description, opis z katalogu DMOZ, wycinek z treści strony, a także (co ostatnio jest coraz częstsze) anchor przeważającej części linków przychodzących. Zalecena długość description to ok. 150 znaków. Podobnie jak przy title należy zachować zasadę dynamizacji – jeden unikalny opis dla jednej podstrony. Oczywiście, element ten można automatyzować przy dużych serwisach pobierając np. częśc opisu produktu i wstawiając go do tagu description.

Kolejnym elementem audytu jest analiza SiteLinks, czyli linków witryny, którymi można zarządzać z poziomu Webmaster Tools. Audytor powinien zwrócić uwagę na ścieżki nawigacyjne na stronie (tzw. breadcrumbs). Dzięki odpowiedniej konstrukcji kodu Google można je wyświetlać zamiennie z adresem URL. Element meta w postaci keywords obecnie nie jest w żaden sposób wykorzystywany i może być usunięty z kodu witryny.

Drugim wskaźnikiem pierwszego rzędu jest treść – szczególnie ta widoczna bez przewijania strony. Należy zadbać o jej unikalność, wartościowość i niszowość. Co więcej, dostarczanie nowych, ciekawych i świeżych treści powinno stanowić priorytet w działaniu serwisów podlegających SEO. Nie należy skupiać się na sztucznym zagęszczaniu słow kluczowych, a raczej na publikowaniu oryginalnych treści.

Audyt SEO nie dotyczy samej użyteczności, aczkolwiek sprawdzenie witryny pod względem zgodności ze standardami może yć jego elementem. Odsyłam w tym zakresie do http://validator.w3.org

Analiza nagłówków i hierarchiczności jest bardzo ważna. Należy pamiętać o zasadzie stosowania tagu H1 tylko raz na witrynie – w przeciwym wypadku nie przyniesie on żadnych efektów. Ważne słowa kluczowe można wyróżniać również za pomocą em lub strong. Teksty alternatywne obrazków powinny skrótowo opisywać ich zawartość.

Przepływ informacji wewnątrz witryny to polejny element podlegający audytowi. Należy tu zachować zasadę maksymalnie 3-5 kliknięć ze strony głównej do najbardziej zagłębionej podstrony. W szczególny sposób należy traktować linki ze strony głównej, które przenoszą największą moc. Aktualnie webmasterzy nie powinni stosować nofollow przy linkowaniu wewnętrznym. Zaleca się stosować jak największą liczbę zajawek tematycznych jak np. popularne produkty, nowe produkty, powiązane produkty, proponowane zestawy do kupienia etc. Nie ma problemu z umieszczaniem nawet 50 linków wewnętrznych w kodzie strony – będzie to tylko i wyłączne z korzyscią dla serwisu.

Należy zwrócić uwagę na strukturę adresów URL w serwisie przy użyciu mod_rewrite. Nazwy URL-i powinny być unikalne i w sposób zwięzły opisywać zawartośc serwisu. Zamiast spacji użyć należy myślnika lub przecinka.

W celu poprawienia indeksacji zaleza się publikację mapy witryny i zgłoszenie jej do Webmaster Tools. Należy pamiętać o sprawdzeniu czy klient nie korzysta z wielu witryn bez przekierowań. Linki wychodzącepowinny być poddane analizie w zakresie tematyczności. Dodatkowo, zalecać można wdrożenie pingowania.

PODSUMOWANIE:
Najczęściej popełniane błędy na audytowanych stronach:
– wiele domen z tą samą treścią bez przekierowań 301
– brak ścieżki nawigacyjnej
– link wewnętrze opisane kliknij tu lub więcej informacji
– brak pełnej dynamizacji title i description
– kopiowana treść

Pamiętajmy o trzech komponentach:
– tekstowym
– odnośników
– popularności

Napiszmy o podstawowych zasadach użyteczności:
1. strona musi być czytelna
2. serwis musi posiadać prosty mechanizm nawigacji
3. witryna powinna szybko się ładować
4. strona powinna mieć konsekwentny (spójny) wygląd i układ
5. stronę powinno dać się czybko i łatwo znaleźć (seo)

Wskazówki techniczne
Nie stosuj ramek, unikaj nawigacji strony wykonanej w całości flashem. Postaraj się umożliwić wyszukiwarkom indeksowanie bez identyfikatorów sesji, aby uniknąć zduplikowanej treści. Pamiętaj, że możesz korzystać z pliku robots.txt aby wskazać robotom, czego nie należy indeksować. Sprawdź także, jak wygląda strona w różnych przeglądarkach.

Wskazówki jakościowe
– twórz strony z myślą o użyteczności dla użytkowników
– nie przedstawiaj różnych treści użytkownikom oraz wyszukiwarkom
– nie bierz udziału w programach wymiany linków
– nie wysyłaj do Google zapytań automatycznych
– nie stosuj ukrytych linków ani tekstu
– nie twórz stron powielających tą samą treść

W okolicach lipca 2008 roku odbył się czat webmasterów z pracownikami Google, z którego wybrałem kilka ciekawych zagadnień:

Q: Po zgłoszeniu do ponownego rozpatrzenia, czy webmaster otrzyma jakąś informację o zdjęciu kary?
A (John Mueller): Jeśli zauważysz poprawę pozycji, istnieją szanse że zgłoszenie zostało zaakceptowane. Jeśli nie, zapytaj o pomoc na forum Google dla webmasterów.

Q: Czy Google zwraca jakąkolwiek uwagę na linki z tagiem nofollow – czy wyciąga z nich jakieś informacje?
A (Susan Moskwa): Nie, takie linki są ignorowane przez Google.

Q: czysty kod strony jest lepszy – czy warto mieć walidację w3c?
A (John Mueller): Pewnie – to może pomóc użytkownikom w przeglądaniu zawartości, co jest zawsze pozytywne. Jednak, zawsze staramy się analizować co jest na stronie widoczne, nie koncentrujemy się na tym co jest w głębi.

A (Susan Moskwa): Nie ma żadnego związku pomiędzy wynikami naturalnymi a Adwordsem.

PRZYKŁADOWO, chcielibyśmy ruszyć z promocją usług fotografi ślubnej, a naszym głównym miejscem docelowym są okolice Poznania. Co możemy zrobić, aby poprawić widoczność strony w wyszukiwarce?

– stworzyć dobrą jakościowo stronę, przedstawić informacje w sposób przejrzysty, nie przesadzać z flashem
– zgłosić stronę przez formularz
– utworzyć mapę strony i dodać ją w narzędziach dla webmasterów
– dodać swoją ofert
– dodać witrynę do odpowiednich katalogów ogólnotematycznych, jak onet, wp, dmoz, gery, interia
– zgłosić naszą stronę do odpowiednich katalogów firm
– założyć bloga, na którym można relacjonować sesje ślubne lub skorzystać z gotowego rozwiązania http://www.blogislubne.pl
– zadbać o to, aby tagi title oraz altodpowiednio opisywały treść na stronie
– postaraj się odnaleźć tematyczne serwisy i opisać/pochwalić się swoimi usługami
– zainstaluj statystyki Analytics i obserwuj skąd i jak trafiają do Ciebie użytkownicy
– poprzez Webmaster Tools wyeliminuj błędy, na jakie natrafił robot Google
– skontaktuj się z wybranymi webmasterami, aby Ci linkowali do Ciebie z odpowiednim anchorem

Powodzenia!

Author avatar
Wojciech Hadała
https://hadalawojciech.pl
Na bieżąco śledzę trendy w SEO (optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych) i pozycjonowaniu (link building), ale interesuję się również social mediami, marketingiem dla urządzeń mobilnych oraz SXO (Search Engine Experience). Codziennie przekonuję się o tym, że praca może łączyć się z pasją, stając się tym samym ciekawym i pełnym wyzwań sposobem na życie.Teoria? Bardziej cenię sobie praktykę i wysoką efektywność działań. Dzięki doświadczeniu łączę w odpowiednich proporcjach SEO, User Experience oraz Web Performance, spełniając oczekiwania użytkowników poszukujących w sieci Twojego produktu lub usług.Więcej o posiadanych kwalifikacjach, certyfikatach i doświadczeniu dowiesz się na stronie O mnie. Szukasz wiedzy, inspiracji lub masz chwilę wolną i chcesz coś poczytać? Zapraszam na mój blog. Potrzebujesz pomocy lub porady w zakresie SEO / Link Building? Po prostu skontaktuj się ze mną.Polecam się do kontaktu w kwestiach technicznych oraz przy wytycznych do rozbudowy serwisu.

Zostaw komentarz, będę wdzięczny

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Używam plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość serwisu.