Jak skutecznie pisać bloga?
Pisanie bloga z pozoru wydaje się łatwą sztuką. Jednak w rzeczywistości aby przyciągnąć osoby zainteresowane należy prowadzić bloga w sposób innowacyjny, ciekawy dla potencjalnego odbiorcy.
W sieci istnieje masa niespełnionych
tworów, których autorzy po prostu nie mieli pomysłu jak pisać. A w zasadzie ważniejszym aspektem w prowadzeniu bloga jest zagadnienie – o czym powinniśmy pisać? Zasadniczo najlepiej pisać o tym, w czym jesteśmy dobrzy i znamy temat w stopniu przynajmniej przeciętnym.
Nie ma sensu tworzenia elaboratów na tematy, o których nie mamy zielonego pojęcia – gdyż pisząc bzdury raczej zrazimy potencjalnego odbiorcę zamiast go zachęcić do subskrybowania naszego bloga. Dlatego przed rozpoczęciem działalności powinniśmy pomyśleć o tym, co lubimy w życiu robić – a potem zacznijmy o tym pisać.
Warto też tworzyć artykuły lub posty w sposób interesujący czytelnika. Nie piszmy prosto z mostu
w pierwszym zdaniu o co nam chodzi – starajmy się zaciekawić potencjalnego subskrybenta. Z drugiej strony nie można też popadać w skrajność, gdyż czytelnik widząc długi i smętny tekst nie będzie miał siły ani chęci aby się przebijać przez nasze wypociny.
Prowadzenie własnego bloga nie jest łatwą sprawą – na pewno należy całość dobrze zaplanować. Unikniemy wtedy zastoju twórczego, czyli momentu, w którym wyczerpaliśmy cały materiał, który mieliśmy do przekazania. A osiągnięcie takiego momentu z reguły oznacza śmierć dla naszego bloga – czego nikt by nie chciał.
Dlatego – piszmy rozważnie, zastanówmy się trzy razy zanim w ogóle weźmiemy się za prowadzenie bloga. Jeśli jednak podejmiemy decyzję, to trzymajmy się jej i starajmy się być sumiennymi twórcami naszego własnego kawałka internetu
Nowoczesny Blog, to nowoczesny typ farmy linków, ostatnio bardzo modny ze względu na rzekome zmniejszenie znaczenia w pozycjonowaniu. Najogólniej rzecz biorąc blogi to strony, na których użytkownicy (spamerzy pozycjonerzy) mają możliwość umieszczenia artykułów, opisujących tematy związane ze swoją stroną i w treści podania linków do tej właśnie strony. Linki z takich artykułów mają teoretycznie bardzo dużą moc pozycjonującą. Biorąc przykład z profesjonalnych spamerów, polscy pozycjonerzy upodobali sobie do stawiania blogów skrypt WordPress, normalnie upraszczający pisanie blogów. Poniżej mój opis, jak dobrze zbudować bloga.
Spis podpunktów:
0. Wstępne
Zakładam, że masz już działającą domenę, bazę danych (najlepiej MySQL) oraz dostęp przez FTP do serwera. W tym miejscu drobna uwaga: jeśli chcesz stworzyć porządny blog warto zainwestować w nową domenę, a nie stawiać go na subdomenie.
W dalszej części zakładam, że Twój blog stawiasz na domenie example.com.
1a. Pliki instalacyjne
Zacznij od ściągnięcia najnowszej wersji skryptu WordPress. Wypakuj katalog wordpress i prześlij jego zawartość na serwer do katalogu “www” lub “public_html” (w zależności od konfiguracji).
1b. Polskie pliki językowe
Warto ściągnąć polskie pliki językowe do WordPressa autorstwa Kuby Zwolińskiego (osobiście polecam wersję UTF-8) i umieścić je w katalogu /wp-includes/languages/ (jeśli katalog languages nie istnieje, musisz go założyć).
2. Prekonfiguracja
W katalogu głównym znajduje się plik wp-config-sample.php. Zmień jego nazwę na wp-config.php i otwórz w edytorze tekstowym. Należy wpisać swoje dane dotyczące bazy danych, które powinieneś otrzymać od właściciela serwera, w poniższych linijkach: (po kolei: nazwa bazy danych, nazwa użytkownika, hasło, nazwa serwera z bazą danych)
define(’DB_NAME’, ‘wodpress’);
define(’DB_USER’, ‘username’);
define(’DB_PASSWORD’, ‘password’);
define(’DB_HOST’, ‘localhost’);
Jeśli ściągnąłeś polskie pliki językowe zamień define ('WPLANG', '');
na: define (’WPLANG’, ‘pl_PL’);
.
3. Instalacja
Podstawowa wersja WP jest już gotowa do zainstalowania. Gdybyś jednak miał kłopoty, polecam pomoc na wordpress.org.
Z poziomu preglądarki wejdź na adres: http://example.com/wp-admin/install.php
, wypełnij pole e-mail oraz nazwa bloga, w tym drugim wystrzegając się takich słów jak “katalog” czy “blog”. Blog najlepiej nazwać pisząc o darmowych artykułach, wpisach i tym podobnych – przy wszystkich opisach tutaj i dalej ważna jest unikalność, nie polecam kopiowania opisów z innych blogów.
Według spiskowej teorii dziejów googiel wykrywał blogi właśnie poprzez częste występowanie słowa “katalog” oraz mnóstwo zduplikowanej treści; osobiście w to nie wierzę, ale “strzeżonego…”
Sprawdź teraz, czy wszystko działa poprawnie: wejdź na http://example.com
– powinien być jeden wpis o nazwie “Witaj wielki świecie”; zaloguj się jako admin do WP używając hasła, które otrzymałeś w poprzednim kroku – jeśli nie ma żadnych błędów, możesz przejść dalej.
4. Wybór wtyczek
Teraz w zasadzie najistotniejsza część, czyli wybór odpowiednich wtyczek; wszystkie wrzucamy do /wp-content/plugins/
, opis ich dokładniejszej instalacji dalej. Oto zestaw minimalny:
Recent posts – wyswietla ostatnie wpisy
Related Entries – wyświetla linki do innych podobnych wpisów
Another WordPress Meta Plugin – pozwala użytkownikowi samodzielnie zdefiniować meta-tagi we wpisie
Google Sitemap Generator – tworzy sitemapę dla googiela
Ten zestaw w zasadzie powinien wystarczyć, lecz można się jeszcze pobawić Ultimate Tag Warrior. Jako dodatek, jeśli mamy słaby serwer, można użyć wtyczki Wp-Cache.
5. Plik .htaccess
Poprzez dobrze dobrany plik .htaccess można uniknąć sporej ilość zduplikowanych treści. Moja propozycja:
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^example.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://example.com%{REQUEST_URI} [R=301,L]
RewriteRule ^(.+/)feed/?$ /$1 [R=301,L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
Trzecia i czwarta linijka przekierowują z adresu http://www.example.com
na http://example.com
, czyli prościej mówiąc eliminują adresy z przedrostkiem www. Piąta linijka przekierowuje adresy RSS komentarzy do normalnego wpisu. Trzy ostatnie linijki są “standardem”, tworzonym przez WP automatycznie.
6. Instalacja wtyczek
Zaloguj się teraz do panelu admina swojego bloga i przejdź do zakładki “Wtyczki”. Aktywuj po kolei: “Another WordPress Meta Plugin”, “Google Sitemaps”, “Recent Posts”, “Related Posts”, “Role Manager”. Przystępujemy do konfiguracji.
–Related Posts
Uruchamiamy phpMyAdmin lub inny menadżer bazy danych i wykonujemy zapytanie na bazie, na której zainstalowany jest WP:
ALTER TABLE ‘wp_posts’ ADD FULLTEXT ‘post_related’ (
’post_name’ ,
’post_content’
)
Zakładka “Wtyczki > Related Posts Options”:
“How many related posts would you like to show?” – sugeruję liczbę 5,
“Before / After (Post Title)” odpowiednio <li> i </li>,
“Show excerpt” i “Show password protected posts” zostawić na false
–Another WordPress Meta Plugin
Zakładka “Opcje > Another WordPress Meta Plugin”. Tutaj należy zmienić opis strony głównej naszego bloga (sekcja description w meta-tagach). Polecam 2-3 zdania, w stylu
Najlepsze artykuły w polskim internecie na wszelkie tematy. Masz własną stronę? Opisz temat, na którym się znasz i dodaj za darmo linki pozycjonujące do swojej strony.
Oprócz tego, żeby opis był zachęcający dla użytkowników do wejścia, chodzi też o jego unikalność…
–Google Sitemaps & Recent Posts
Zasadniczo nie wymagają dodatkowej konfiguracji.
7. Dalsza konfiguracja
Zainstalowanie wtyczek to zdecydowanie nie wszystko – musisz teraz dopracować inne opcje WP. Przede wszystkim usuń standardowe linki do innych blogów – zakładka “Blogroll”, zaznacz wszystkie blogi i usuń. To będzie miejsce na Twoje własne strony, które chcesz pozycjonować; więcej na ten temat na wordpress.org.
Czas przejść do ogólnej konfiguracji skryptu. Wszystkie poniższe zakładki znajdują się w menu “Opcje”.
–Ogólne
“Opis bloga” – jedno krótkie zdanie opisujące bloga, na przykład: “Najlepsze artykuły w polskim internecie”,
“Uprawnienia użytkowników” – zaznacz tylko “Każdy może się zarejestrować”,
“Domyślna funkcja nowego użytkownika” – wybierz “Felietonista” (ang. “Contributor”), jeśli chcesz moderować swój blog, lub “Autor” (ang. “Author”), jeśli obędziesz się bez moderacji; oczywiście polecam tę pierwszą opcję.
–Wyświetlanie wpisów
“Strony bloga > Pokaż najwyżej” – dobór tej wartości zależny powinien być od tego, ile planujesz akceptować wpisów na dzień, przy czym im więcej wpisów – tym większa tutaj liczba. Polecam na początek 15, po miesiącu zmienić na 10,
“WordPress ma kompresować publikacje na żądanie przeglądarek (gzip)” – warto zaznaczyć, jeśli serwer daje taką możliwość i nie korzystasz z wtyczki WP-Cache.
–Dyskusja międzyblogowa
Wyłączamy tutaj wszystkie opcje: komentarze, track- i pingbacki to tylko sposób na otrzymywanie dodatkowego spamu.
–Odnośniki
W zasadzie przy blogach są tylko dwie wskazane metody na tworzenie linków przez WP:
/%postname%/
oraz /%category%/%postname%/
Osobiście polecam ten pierwszy, gdyż drugi może spowodować powstanie bardzo długiego adresu, za którym googielek nie przepada.
8. Kategorie bloga
Użytkownicy będą przypisywać swoje artykuły do różnych kategorii – dobrze zatem by było utworzyć ich kilka. Przejdź zatem do zakładki “Administracja > Kategorie”. Dla każdej kategorii wypełnij pole “Identyfikator kategorii” nazwą kategorii, oraz pole “Opis (opcjonalnie)”, które później stanie się polem description w meta-tagach spisu kategorii.
Na początek powinny wysterczyć takie kategorie:
- Biznes
- Elektronika
- Firmy
- Finanse
- Hobby, rozrywka
- Internet
- Komputery
- Motoryzacja
- Nauka
- Pozycjonowanie
- Sklepy
- Sport
- Sztuka
- Turystyka
- Usługi
- Zdrowie
Oczywiście jest to lista dość podstawowa; żeby znaleźć inspiracje do kolejnych kategorii polecam przejrzeć po prostu inne blogi, czy wręcz katalogi. Umieść też na stronie regulaminu (o której mowa w kolejnym punkcie) e-mail kontaktowy, pod który można zgłaszać propozycje nowych kategorii.
9. Dwie statyczne strony
Każdy blog powinien mieć dwie podstawowe strony: regulamin oraz instrukcję jak dodać swój artykuł z linkami, chociaż nie ma przeszkód, żeby obie te rzeczy umieścić na jednej podstronie.
Przechodzimy do zakładki “Publikuj > Dodaj stronę” i tam tworzymy rzeczone strony. Kilka przykładów ładnych i konkretnych stron z regulaminem; radzę potraktować to jako inpirację i nie kopiować słowo w słowo.
WordPress tworzy przy standardowej instalacji dwie podstawowe strony – trzeba je wykasować. Zakładka “Administracja > Strony” i usuń “Informacje”; zakładka “Administracja > Wpisy” i usuń “Witaj wielki świecie!”
10. Zmiany w motywie
Wybierz skórkę dla swojego bloga. Dalsza część opisu dotyczy podstawowej skórki “WordPress Default 4.6 – autor: Michael Heilemann”, spolonizowana przez Fanatyka (źródło: polskie skórki do WP), ale stawiając swojego bloga, szczerze radzę wybrać coś innego niż standardowy temat graficzny. Zakładając, że przegrałeś na serwer i aktywowałeś swoją wybraną skórkę, przejdź do zakładki “Wygląd > Edytor szat graficznych”, tu będziesz edytować kolejne pliki skórki (w zależności od wybranego tematu mogą występować pewne różnice).
Jeśli chcesz mieć możliwość edycji plików szablonu z poziomu panelu admina WP, na większości serwerów musisz tymczasowo z pomocą klienta FTP zmienić chmod-y plików skórki na ‘777′. Po zakończeniu edycji przywróć wartości ‘644′.
–Nagłówek (header.php)
Usuń <link rel=”pingback” href=”<?php bloginfo(’pingback_url’); ?>” />
– pingback jest niepotrzebny.
Zamień zły-standardowy sposób przypisywanie tytułów:
usuń
<title><?php bloginfo('name');
?> <?php if ( is_single() ) { ?> » Blog Archive »<?php }
?> <?php wp_title(); ?></title>
i w to miejsce wstaw:
<title><?php if (is_home () ) { bloginfo(’name’); }
elseif ( is_category() ) { single_cat_title(); echo ” w “; bloginfo(’name’); }
elseif (is_single() ) { single_post_title(); echo ” na “; bloginfo(’name’); }
elseif (is_page() ) { single_post_title(); echo ” - “; bloginfo(’name’); }
elseif (is_search() ) { echo wp_specialchars($s); echo ” w “; bloginfo(’name’); }
elseif (is_archive() ) { echo “Archiwum “; bloginfo(’name’); }
else { wp_title(”",true); } ?></title>
–Komentarze (comments.php)
Ponieważ już wcześniej komentarze zostały wyłączone, więc można śmiało usunąć tekst “Komentarze wyłączone” lub podobny. Na wszelki wypadek nie będę radził usuwania całej zawartości tego pliku…
–Pojedynczy wpis (single.php)
<?php the_content('<p class="serif">czytaj dalej »</p>'); ?>
zamień na
<?php the_content(’ <p class=”serif”>… ‘ . strtolower(get_the_title(”,”,false)) . ‘</p>’); ?>
Usuń wszystko włącznie między
Możesz śledzić odpowiedzi za pomocą <?php comments_rss_link('RSS 2.0'); ?>
a
<?php } edit_post_link('edycja.','',''); ?>
jest to obsługa komentarzy, trackback-ów i RSS-a. – w blogu zbędna.
W tym pliku występuje znacznik <h2> </h2>
– wskazane jest zamienić go na <h1> </h1>
– to tytuł, a googielek bardzo lubi, kiedy tytuł jest oznaczany właśnie znacznikiem H1.
Tutaj uaktywnimy wtyczkę wypisującą automatycznie powiązane tematycznie wpisy. W oryginalnej skórce wystarczy dopisać:
<ul> <?php related_posts(); ?> </ul>
po sekwencji:
</small>
</p>
W innych niestety trzeba nieco poeksperymentować.
–Szablon strony głównej (index.php)
Podobnie, jak w single.php zamiana standardowego “czytaj dalej” na coś SEO-lepszego.
<?php the_content('czytaj dalej »'); ?>
zamień na:
<?php the_content(’… ‘ . strtolower(get_the_title(”,”,false))); ?>
To poniżej, lub podobne, usuń (i tak nie ma komentarzy):
<?php comments_popup_link(’Brak komentarzy »’, ‘1 Komentarz »’, ‘% Komentarzy »’); ?>
–Archiwa (archive.php)
Dość podobnie, jak w index.php
<?php the_content(); ?>
zamień na:
<?php the_content(’… ‘ . strtolower(get_the_title(”,”,false))); ?>
I usuń komentarze:
<?php comments_popup_link(’Brak komentarzy »’, ‘1 Komentarz »’, ‘% Komentarzy »’); ?>
–Pasek boczny (sidebar.php)
Linki do walidatora kodu, gmpg.org, czy do wordpress.org są zdecydowanie zbędne, znajdziesz je w gdzieć w okolicy “Menu” – praktycznie w każdej skórce jest to inaczej…
Tutaj z reguły jest miejsce na dodanie regulaminu, strony z pomocą jak dodawać wpisy, oraz “ostatnio dodanych”. W przypadku oryginalnej skórki można posłużyć się gotowcem:
<?php /* If this is the frontpage */ if ( is_home() || is_page() ) { ?>
<?php get_links_list(); ?>
<li><h2>Menu</h2>
<ul>
<li><a href=”http://example.com/regulamin/”>Regulamin</a></li>
<li><a href=”http://example.com/jak-dodac/”>Jak dodać wpis</a></li>
<?php wp_register(); ?>
<li><?php wp_loginout(); ?></li>
<?php wp_meta(); ?>
</ul>
</li>
<?php } ?>
<li><h2>Ostatnie</h2>
<ul>
<?php mdv_recent_posts(5,’ ‘, ‘<br />’, false, 15, false); ?>
</ul>
</li>
<li><h2>Kategorie</h2>
<ul>
<?php wp_list_cats(’sort_column=name&optioncount=1&hierarchical=0′); ?>
</ul>
</li>
<li><h2>Archiwum</h2>
<ul>
<?php wp_get_archives(’type=monthly’); ?>
</ul>
</li>
Pod Menu zwracam uwagę na linki do Regulaminu – http://example.com/regulamin/
oraz Jak dodac – http://example.com/jak-dodac/
W Twoim przypadu linki do tych stron będą najprawdopodobniej wyglądały inaczej.
Ponadto w “Ostatnie” pojawia się funkcja mdv_recent_posts
, która odpowiada za wyświetlanie ostatnich wpisów; kolejne argumenty tej funkcji to:
-liczba wyświetlanych ostatnich postów,
-tekst wyświetlany przed linkiem,
-tekst wyświetlany po linku do wpisu,
-czy wyświetlać linki do wpisów chronionych hasłem,
-ilość ostatnich wpisów, które nie będą wyświetlone,
-czy wyświetlić fragment wpisu.
–Stopka (footer.php)
Zalecane jest usunięcie odnośników do RSS-ów, czyli:
<a href=”feed:<?php bloginfo(’rss2_url’); ?>”">Wpisy (RSS)</a>
and <a href=”feed:<?php bloginfo(’comments_rss2_url’); ?>”>Komentarze (RSS)</a>.
Link do wordpress.org można zgodnie z licencją potraktować rel=”nofollow”
. Sposób linkowania do autora skórki zostawiam Twojemu sumieniu…
–Arkusz stylu (style.css)
Należy upewnić się, że znacznik H1 jest dobrze dopasowany do ogólnego stylu strony, mając na względzie fakt, iż jest on zwykle używany przy nazwie głównej bloga, a dodatkowo nastąpiła zmiana w pliku single.php – tutaj nie podam dokładnych wskazówek, gdyż jest to mocno zależne od skórki, która jest używana.
UWAGA! Również w pliku index.php stosuje się często znaczniki H2 do opisu tytułu wpisów, ale po zmiania ich na H1 na wielu stronach naszego bloga będzie zwielokrotniony ten znacznik, a za tym googielek już nie przepada…
11. Promocja bloga
W dobie globalnej wioski nie jest problemem stworzenie czegoś, co sprawienie, żeby ludzie zaczęli z tego korzystać. Dlatego dobrze jest dodać swojego bloga do odpowiednich spisów blogów i katalogów oraz for dyskusyjnych.
12. Moderacja
Parę rad, jeśli Twój blog ma być moderowany. Przyjmuj tylko artykuły z konkretną ilością znaków – minimum to 1000; dodatkowo wyszukuj w googielku losowe zdania z wpisu, sprawdzając czy wpis jest unikalny – nie chcesz przecież, żeby Twój blog podzielił los qlWeb-ów, prawda? Napisz w regulaminie, że wpis może mieć nie więcej jak trzy-cztery linki zewnętrzne; zaproponuj również korzystanie ze znacznika <more>: warto go umieścić po trzech-czterech zdaniach wpisu. Możesz zastrzec sobie, że wpisy dotyczące innych blogów akceptujesz tylko po dodaniu linka zwrotnego.
No i, oczywiście, zabroń dodawania stron typu XXX, medykamentów i poświęconych zarabianiu przez internet.
Starałem się jak najbardziej szczegółowo opisać proces stawiania bloga; tak, żeby zupełnie początkujący sobie poradzili, a i zaawansowani mogli wykonywać punkt po punkcie, bez obawy, że stawiając kilkadziesiąt blogów zapomną o którymś punkcie.
Znając życie wkrótce powstaną auto-spamiarki do blogów, więc zabawa zacznie się od nowa.
Tymczasem czekam na komentarze, opinie i sugestie. Liczę również na promocję tego artykułu poprzez linki do niego… z blogów. 😉