WordPress, został stworzony jako platforma do blogowania a za datę jego powstania przyjmuje się 7 maja 1993 roku. Od początku tworzony był zgodnie z ideą otwartego, wolnego oprogramowania i dzięki temu używanie WordPressa – także do celów komercyjnych – jest bezpłatne.
Budowanie stron w oparciu o WordPressa skraca czas ich powstawania, ponieważ możemy korzystać z gotowych motywów graficznych oraz tysięcy dodatkowych rozszerzeń zwanych wtyczkami. WordPress jako system do zarządzania treścią jest dostepny w języku polskim. Jest bardzo intuicyjny w obsłudze; bez znajomości języka html w prosty sposób wyedytujesz istniejące lub opublikujesz nowe treści, np. aktualności, załączysz zdjęcia czy grafiki a także pliki audio czy filmy video.
W oparciu o WordPressa możemy stworzyć małą lub bardzo rozbudowaną stronę firmową, prywatny blog, video blog, portal informacyjny czy sklep internetowy. WordPress jest bardzo elastycznym rozwiązaniem z którego korzystają bardzo duże firmy i światowe koncerny np. Ford.
Na wordpressowych stronach dźwięk i obraz możemy odtwarzać za pomocą wbudowanego w system playera, jak również publikować video zaciągane z You Tube, Vimeo, czy dźwięk ciągnięty z SoundCloud.
Ponadto WordPress jest dobrze zoptymalizowany pod kątem pozycjonowania w wyszukiwarkach a za pomocą dodatkowych wtyczek możemy jeszcze rozszerzyć jego możliwości w tym zakresie.
Bez problemu zintegrujemy WordPressa z mediami społecznościowymi, typu Facebook, Google+, Twitter.
CMS WordPress jest jednym z najczęściej używanym systemem zarządzania treścią na świcie. Zawdzięcza to prawdopodobnie swojej prostocie dzięki której każdy może stworzyć za jego pomocą własną stronę. Świetnie sprawdza się przy blogach jak i zwykłych stronach. W tym artykule chciałbym zaprezentować zalety tego systemu jak i wady.
WordPress – co to jest
Przed rozpoczęciem przygody z tworzenie stron WordPress powinno się poznać trochę ten system. Zapraszam do krótkiego wstępu. WordPress jest jednym z wielu działającym na rynku systemem CMS ( System zarządzania treścią) czyli całym gotowym systemem do zarządzania strona bez znajomości jeżyków programowania. Kiedyś żeby stworzyć stronę trzeba było znać język HTML, strony tworzyło się od podstaw, każdą podstronę po kolei, edycja tej strony była możliwa tylko przez zmiany w kodzie tzn. w plikach na serwerze. Taka strona tez nie zapewniała użytkownikom żadnej interakcji, co sprawiało że strony były najczęściej mało wartościowe.
CMS rozwiązuje te wszystkie problemy pozawalają nam na edytowanie strony z panelu administracyjnego. Nie potrzebujemy znajomości żadnego jeżyka programowania, treść strony dodajemy przy użyciu edytora podobnego do programu Microsoft Word. Edycja grafiki i układu strony jest tez możliwa dzięki bardzo dużej ilości darmowych szablonów i widgety.
Zalety i wady WordPress
Na pewno główna zaletą jest to ze możemy go pobrać i używać całkowicie za darmo, rozpowszechniany jest na licencji GNU (GPL). Chodź swoja popularność bardziej zawdzięcza jego łatwość obsługi i szybkość. Możemy go bez problemu u mieszać nawet na słabych serwerach. Tworzą go setki programistów z całego świata co gwarantuje jego ciągły rozwój.
Sam system WordPress w podstawowej konfiguracji jest systemem przeznaczonym głównie do prowadzenia blogów chodź dzięki dużej ilości dodatków możemy tą platformę przekształcić praktycznie na dowolny rodzaj strony, od strony firmowej przez serwisy internetowe kończąc na sklepie i zaawansowanych systemach firmowych.
Tworzenie stron WordPress
Przygodę z tworzenie stron WordPress powinno się zacząć od poznania struktury stron opartych na tym CMS. System ten został bardzo dobrze zaprojektowany więc nie powinno być problemu ze zrozumieniem jego.
Struktura stron
System jest oparty na pewnym schemacie który możemy znaleźć na każdej stronie opartej na WordPress. Są to takie części składowe jak :
- Header – nagłówek jest w nim najczęściej nazwa strony, logo
- Menu – zawiera odnośniki do podstron serwisu, kategorii wpisów itd.
- Część główna- zawiera w zależności listing wpisów lub dany wpis
- Stopka – inaczej footer zawsze na samym dole strony zawiera najmniej istotne dane
- Sidebar – on nie jest obowiązkowy możemy napotkać strony gdzie go nie znajdziemy, panel boczny wstawiamy w nim widgety.
Widgety – co i jak
Umożliwiają nam rozszerzenie strony, domyślnie mamy do dyspozycji np. wyszukiwarka, spis kategorii, najnowsze wpisy, kalendarz, chmurkę tagów. Dodajemy je poprzez przeciąganie, system bardzo podobny do widgety w smartfonach.
Nasza listę widgetów możemy rozszerzyć poprzez ściąganie nowych, dzięki temu możemy dodać do naszej strony praktycznie co tylko chcemy.
Kategorie i tagi
WordPress stosuje system kategorie i tagi, co pozwala nam podzielenie wpisów tematycznie. Niema ścisłych zasad jak stosować i kiedy, sprawa jest bardzo indywidualna.
Różnice miedzy nimi są niewielkie. Kategorie są hierarchiczne czyli możemy ustawić kategorie główna i podkategorię, najczęściej jeden wpis odpowiada jednej kategorii. Tagi natomiast to bardziej zbiór słów opisujących nasz wpis, nie są hierarchiczne i możemy przypisywać kilka do jednego postu.
Podsumowanie o systemie edycji treści WordPress
Jest to małe wprowadzenie do Tworzenie stron WordPress. Polecam także zapoznaniem się ze stroną Start E-biznes. W następnych artykułach postaram się dokładniej wytłumaczyć kiedy wybrać kategorię a kiedy tagi, przedstawię też instalacje krok po kroku, dodawanie widgetów i wiele innych funkcji.
Strony internetowe pełnią głównie funkcje informacyjne, społecznościowe lub rozrywkowe. Mają za zadanie informowanie o produktach, usługach, mających się odbyć imprezach itp. Tematyka stron www tak naprawdę w żaden sposób nie jest ograniczana, Witryny www mogą być portalami, wortalami, wizytówkami, sklepami internetowymi. Mogą mieć formę poważną bądź prześmiewczą
W dzisiejszych czasach internet jest podstawowym źródłem informacji. Większość ludzi XXI wieku jako pierwsze źródło informacji wykorzystuje właśnie internet. Możliwości jakie są nam dane pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze.
Dlaczego WordPress?
1. Łatwość opanowania systemu
WordPress stanowi jedną z najłatwiejszych i najbardziej intuicyjnych struktur skryptów jakie kiedykolwiek zostały stworzone. Twórcy systemu skonstruowali go w taki sposób, aby jego instalacja mieściła się w czasie nie przekraczającym 2 minut. Zawdzięcza się to dokładnym instrukcjom instalacyjnym, oraz rezygnacji z wszelkich zbędnych i czasochłonnych czynności. Pod względem administracyjnym, użytkownicy nie mają systemowi WordPress nic do zarzucenia – panel łączy nowoczesność i prostotę w użytkowaniu. Ważną kwestią jest możliwość poszerzenia funkcji panelu administracyjnego poprzez zainstalowanie dowolnej ilości dodatkowych wtyczek. Publikacja tekstów odbywa się w edytorze, który nie różni się niczym szczególnym od standardowych edytorów występujących na rynku (np. Microsoft Word). Panel administracyjny pozwala na dodanie grafiki, video, lub przypisania tekstu do określonej kategorii. W razie pomyłki pomoc udzielana jest przez wbudowany system rewizji.
2. Funkcjonalność
Perfekcyjna funkcjonalność panelu administracyjnego zapewnia wysoki standard pracy z WordPress ‘em. Spora ilość innowacyjnych opcji pozwala na dostosowanie systemu do swoich indywidualnych wymagań. W przypadku zamiaru modernizacji strony internetowej warto zainstalować dodatkowe wtyczki, które pozwolą na wprowadzenie czegoś nowego i unikatowego do swojego serwisu. Należy pamiętać, że WordPress może działać zarówno jako blog, strona firmowa, a nawet jako serwis społecznościowy – jego możliwości nie znają ograniczeń.
3. Dopasowanie do wymagań i możliwości użytkownika
Na rynku można znaleźć trzy wersje systemu WordPress:
1. Hostowany blog charakteryzuje się utrzymaniem przez specjalny serwis, w tym przypadku WordPress.
2. Własna instalacja polega na pobraniu z sieci specjalnych plików, które należy wgrać na własny serwer, a następnie zainstalować WordPress’a.
3. Własna instalacja multiblogowa
Wybór gwarantuje znalezienie odpowiedniego systemu dla każdego. Osobom, które nie miały nigdy styczności z językiem HTML poleca się hostowany blog. Ci który chcą mieć wszystkie funkcje we własnych rękach powinni zdecydować się na własną instalację.
4. Niezwykła łatwość pozycjonowania
System WordPress został stworzony ściśle pod wyszukiwarki internetowe. WordPress spełnia wszystkie standardy sieciowe, a co najważniejsze – google ceni takie domeny. Podejmując decyzję o instalacji WordPress ‘a można mieć pewność, że blog lub strona zostaną szybko zaindeksowane przez Google. Jednym z najbardziej popularnych typów WordPress ‘a jest Precel, w ostatnim czasie powstał silny trend pozycjonerski związany ze stronami internatowymi tego typu.
5. Możliwość doinstalowania wtyczek i szablonów zwiększających pole działania
WordPress nie jest niczym ograniczony. Tuż po instalacji widoczny jest rozbudowany, intuicyjny panel administracyjny z niemałą ilością funkcji. Jednak w razie potrzeby na oficjalnej stronie WordPress ‘a znajdują się niezbędne wtyczki, które bez wątpienia zwiększą zakres opcji panelu administracyjnego. Ponadto można wgrać szablony graficzne podnoszące wizualny poziom strony. Wszystkie z wtyczek oraz szablonów są darmowe, a ich liczba stale rośnie.
6. Perspektywa ciągłej kontroli
Wybierając WordPress ‘a jako system w którym będzie tworzona strona, właściciel dysponuje pełną kontrolą nad tworzoną domeną. Objawia się to przede wszystkim instalacją wtyczek i szablonów graficznych optymalizujących stronę internetową. Ponadto właściciel strony jest administratorem całej bazy danych. Korzystając z WordPress ‘a nie ma prawa zaistnieć sytuacja w której blog zostaje usunięty przez usługodawcę bądź nie ma możliwości przeniesienia jego składników na inna platformę.
Strony internetowe – sklepy internetowe
Sklepy internetowe obecnie stają się bardzo popularną formą sprzedaży. Na taki przebieg rozwoju rynku internetowego składa się kilka czynników, zachęcających konsumentów z korzystania z nowoczesnej formy sprzedaży, takich jak:
- oszczędność czasu,
- z reguły niższe koszty zakupu,
- możliwość porównania cen różnych dostawców w bardzo krótkim czasie,
- dostępność produktów 24h na dobę,
- możliwość odnalezienia produktów praktycznie niedostępnych w tradycyjnych sklepach czy marketach.
Sklepy internetowe dają przedsiębiorcą wiele nowych możliwości. Można stworzyć indywidualne rozwiązania podporządkowując się oczekiwaniom klientów. Wraz z tego typu inwestycją powstają nowe, nieograniczone możliwości rozbudowy.
Jeżeli już decydujemy się na handel internetowy warto korzystać ze sklepu jako formy reklamy naszych produktów. Aby ta forma reklamy była skuteczna należy pamiętać o zainwestowaniu w usługę pozycjonowania sklepu w sieci.
Nawet duża inwestycja nie przyniesie wymarzonych dochodów jeżeli nie zawalczymy o zainteresowanie potencjalnych klientów.