Do góry

JavaScript

JavaScript

JavaScript (w skrócie JS) jest to skryptowy język oprogramowania, czyli język służący do kontrolowania danej aplikacji, działający w jej wnętrzu (w odróżnieniu od programów nieskryptowych, które działają niezależnie). Oznacza to, że przeciwieństwie do większości języków programowania, JS nie stosuje koncepcji wejścia i wyjścia. Jest zaprojektowany do pracy w środowisku umożliwiającym komunikację ze światem zewnętrznym. Najczęstszym zastosowaniem JavaScript są strony www, ale stosowany jest też  w programach Adobe Acrobat, Photoshop, a nawet po stronie serwera.

Język JavaScript nie jest jednolity. Dzieli się na różne dialekty i odmiany interpretowane za pomocą osobnych silników, np. ActionScript aplikacji Adobe Flash. W języku JS można także pisać w pełni funkcjonalne aplikacje. Na przykład „The Mozilla Foundation” udostępnia środowisko, w ramach którego możliwe jest  tworzenie aplikacji o graficznym interfejsie, który dostosuje się do danej platformy.

Skrypty mogą być wykorzystywane są do:

  • budowania elementów nawigacji strony,
  • tworzenia plików cookies,
  • sprawdzania poprawności formularzy,
  • wyświetlania komunikatów i okien dialogowych,
  • zarządzanie oknami przeglądarki,
  • pobieranie danych o przeglądarce,
  • zarządzanie wtyczkami,
  • zarządzanie arkuszami stylów.

Skrypty JS reagują także na zdarzenia wywoływane w interfejsie. Ponadto JavaScript ma ograniczony dostęp do komputera użytkownika dlatego bardzo ważne jest, by żaden element serwisu nie stał się niedostępny po wyłączeniu jego obsługi w przeglądarce.

Author avatar
Wojciech Hadała
https://hadalawojciech.pl
Na bieżąco śledzę trendy w SEO (optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych) i pozycjonowaniu (link building), ale interesuję się również social mediami, marketingiem dla urządzeń mobilnych oraz SXO (Search Engine Experience). Codziennie przekonuję się o tym, że praca może łączyć się z pasją, stając się tym samym ciekawym i pełnym wyzwań sposobem na życie.Teoria? Bardziej cenię sobie praktykę i wysoką efektywność działań. Dzięki doświadczeniu łączę w odpowiednich proporcjach SEO, User Experience oraz Web Performance, spełniając oczekiwania użytkowników poszukujących w sieci Twojego produktu lub usług.Więcej o posiadanych kwalifikacjach, certyfikatach i doświadczeniu dowiesz się na stronie O mnie. Szukasz wiedzy, inspiracji lub masz chwilę wolną i chcesz coś poczytać? Zapraszam na mój blog. Potrzebujesz pomocy lub porady w zakresie SEO / Link Building? Po prostu skontaktuj się ze mną.Polecam się do kontaktu w kwestiach technicznych oraz przy wytycznych do rozbudowy serwisu.
Używam plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość serwisu.